fbpx

Dodatkowa opłata za prąd od października 2020

Fotowoltaika Energia Pomorze - panele PV

Energia Pomorze – Zasilani Słońcem

Dodatkowa opłata za prąd – nowa danina, inaczej nie wypada nawet nazwać opłaty mocowej doliczanej do rachunków, zaczyna obowiązywać od października 2020 roku.

Po co nam opłata mocowa?

Nie wiadomo, o ile wzrosną rachunki podwyższone przez ustawę uchwaloną jeszcze za poprzedniej kadencji. Na pewno Urząd Regulacji Energetyki opublikuje do 30 września ustalone stawki podwyżki. Tak zwana opłata dystrybucyjna, naliczona w każdym rachunku, zostanie powiększona o nową opłatę mocową. Dodatkowe koszty doliczone do naszych rachunków, rząd uzasadnił modernizacją elektrowni w Polsce. Koszty tego przedsięwzięcia zostały przerzucone przede wszystkim na odbiorców energii elektrycznej.

Fotowoltaika Energia Pomorze - elektrownia węglowa

Opłata mocowa w liczbach

Pod koniec 2017 roku rząd podjął decyzję o wprowadzeniu uchwały o rynku mocowym, który ma zapobiec niedoborom mocy wytwórczych. W intencji rządu było zachęcenie do budowy nowych bloków energetycznych i modernizacji już istniejących. 4,1 mld złotych, tyle w przewidywaniach ma pochłonąć wspomniany rynek w 2021 roku, a 2026 roku – 5,1 mld zł. Z opłaty mocowej od gospodarstw domowych ustawodawca planował zebrać 1,4 mld zł w 2021 r. i 1,7 mld w 2026 r. Od małych i średnich firm – 1,7 mld zł w 2021 r. i 2,2 mld zł w 2026.

Fotowoltaika Energia Pomorze - wykres - dodatkowa opłata za prąd od października 2020

Jak zmniejszyć opłaty za prąd?

W niektórych przewidywaniach opłata mocowa od października 2020 zwiększy w rezultacie rachunki za prąd o około 10%. Na pewno odbiorcy indywidualni, instytucjonalni i firmy mogą ustrzec się dodatkowych kosztów związanych z tą i innymi podwyżkami prądu. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w odnawialne źródła energii. Bezsprzecznie po kliku latach koszt instalacji optymalnie dobranej elektrowni słonecznej zaczyna się zwracać. Nadwyżki wytwarzanego prądu można odsprzedać i dodatkowo na tym zarabiać a dodatkowa opłata za prąd zostanie zniwelowana.

Fotowoltaika Energia Pomorze - farma - dodatkowa opłata za prąd od października 2020
Share This