Bifacial a malowanie dachu na biało - na przykładzie PPH "PIRS" z Darłowa

Co znajdziesz w poniższym artykule?
pirs moduł bifacialny dach płaski
PPH "PIRS" - instalacja fotowoltaiczna 50 kWp

Przetwórstwo rybne potrzebuje taniej energii

Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe PIRS Sp. z o.o. działa od grudnia 1993 roku i prowadzi działalność w zakresie przetwórstwa ryb i handlu. Mało kto, wie, że ich produkty, co roku trafiają do ogólnopolskich marketów, a stamtąd m.in. na nasze wigilijne stoły. Aby zachować konkurencyjność na rynku, w 2021 PPH „Pirs” zdecydowało się na montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kWp.

Wtedy to była innowacja – trzeba było nam „uwierzyć na słowo” i… tabelki

 

Panu Krzysztofowi, prezesowi firmy, bardzo spodobały się proponowane innowacyjne rozwiązania w postaci podwójnie szklanych (z ang. glass/glass) dwustronnych modułów (z ang. bifacial).  Te w połączeniu ze specjalnie dedykowaną konstrukcją mogły podnieść uzysk z instalacji do 30%. Oczywiście wspomnieliśmy też o takim ważnym aspekcie, jak malowanie dachu białą farbą, która zwiększy albedo i wzmocni bifacialność modułów fotowoltaicznych. Pan Krzysztof dał się przekonać i wszyscy wiemy, że teraz nie żałuje.

Prognoza uzysków a rzeczywistość – malowanie dachu to nie fanaberia

 

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kWp w firmie „PIRS” miała według symulacji wyprodukować ok. 46 MWh energii elektrycznej. Wpływ na pomniejszony uzysk (poniżej 100%) miało nasłonecznienie dachu, które wynosiło między 82-85%. Takie obniżone nasłonecznienie to efekt występujących zacienień.

W roku 2022 instalacja wyprodukowała prawie 60MWh. Jest to prawie 14 MWh rocznie więcej niż zakładała symulacja. Dla Klienta to olbrzymie dodatkowe oszczędności, a dla nas doskonały przykład, że nasze innowacyjne rozwiązania to nie baśnie i bajania handlowców, lecz sprawdzone sposoby na generowanie 30% więcej z fotowoltaiki. A dla Klienta to dodatkowy zysk na ponad 20 tys. netto rocznie.

Autokonsumpcja z fotowoltaiki w przetwórstwie – czyli 100% zysku

 

PPH „PIRS” to duży zakład, który zużywa ponad 500 MWh rocznie. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 50kWp to moc, która nawet zwiększona o 30%, jest przez nich zużywana na bieżąco, zatem firma ma 100% zysku. Po roku efektywnej pracy, firma widzi oszczędności, pomimo że fotowoltaika dostarcza im jedynie mniej niż 10% zapotrzebowania na energię w skali roku.

Cena energii elektrycznej wtedy a dzisiaj

 

Gdy zaczynaliśmy rozmowy o instalacji fotowoltaicznej, cena energii dla tego przedsiębiorstwa była jeszcze na stosunkowo niskim poziomie. Uwzględniając otrzymaną przez Klienta dotację dedykowaną dla firm z jego branży, zwrot miał się zamknąć w 3 latach. Nikt bowiem jeszcze rok temu nie przewidywał, że energia elektryczna tak mocno i szybko podrożeje. Przy obecnych cenach prądu, które ma przedsiębiorstwo, inwestycja zwróci się o połowę krócej – bo w 1,5 roku.

Bifacial – czy warto dopłacać za system i bawić się w malowanie dachu? 

Moduły bifacialne (dwustronne) w połączeniu z dedykowaną konstrukcją oraz malowaniem dachu na biało jest jeszcze wciąż traktowane jak „fanaberia sprzedawców”.„Mnie takie nowinki technologicznie nie interesują” – usłyszane od Klienta, który prosił o ofertę. – „Wolę standardowe rzeczy”. A jeśli ta fanaberia da Twojej firmie i Twojej kieszeni 15-20 tys. dodatkowych oszczędności rocznie? Każdy przedsiębiorą wie, że wydać 15-20 tys. w mgnieniu oka nie jest problemem, ale żeby je zarobić – to już nie wydaje się takie proste. Więc jeśli są na rynku przetestowane i sprawdzone rozwiązania, które dadzą właścicielom firm takie extra pieniądze, to dlaczego z tego nie korzystać? Właśnie z takiego założenia wyszedł Pan Krzysztof – prezes przedsiębiorstwa i teraz korzysta z „dobrodziejstw” rozwiązania, na które się zdecydował. 

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn