Montaż instalacji fotowoltaicznej na blasze trapezowej

Blacha trapezowa jest najczęściej używanym i przystępnym cenowo materiałem na pokrycia dachowe. Stosowanana jest najczęściej na dachach o kącie nachylenia powyżej 5 stopni. Z tego względu materiał ten jest powszechnie wykorzystywany do krycia dachów dużych budynków / obiektów komercyjnych, takich jak: magazyny, fabryki, centra dystrybucyjne itd. Połączenie dużych, często pozbawionych przeszkód powierzchni dachowych i istniejącego nachylenia dachu sprawia, że dachy z pokryciem trapezowym doskonale nadają się do montażu paneli fotowoltaicznych. Wiele firm określa ten montaż mianem „dziecinnie prostego” jednak i w tym przypadku warto zdać się na doświadczenie firmy instalatorskiej, aby nie stracić gwarancji np. na moduły fotowoltaiczne, które są jednym z najdroższych elementów instalacji fotowoltaicznej.

Instalacje fotowoltaiczne na dachu pokrytym blachą trapezową - przykłady realizacji

blacha trapezowa pv

Zakład Przetwórstwa Ryb "Bartek" / 49,8 kWp

pomarania instalacja fotowoltaiczna

Pomerania Eko Agro / 49,6 kWp

andżelo instalacja

P.U.H. Andżelo / 39,84 kWp

Konstrukcja dedykowana do blachy trapezowej

 

  • Stosujemy wyłącznie tak zwane mostki trapezowe „wysokie”, co oznacza że ich wysokość to 10 cm. Zapewnia to lepszą wentylację modułów, a co za tym idzie lepsze uzyski w produkcji energii. Jednocześnie taka odległość od poszycia dachu jest wymagana przez producentów modułów, by utrzymać gwarancję na moduły fotowoltaiczne. Zachowanie odstępu 10 cm od poszycia dachu zwiększa też bezpieczeństwo przeciwpożarowe i gwarancja asekuracji ubezpieczeniowej na wypadek awarii czy pożaru.
  • Dbamy o to , aby każdy moduł miał odpowiednią ilość punktów podporu, a przy tym, po odpowiednim boku – czyli długim. To oznacza, że każdy moduł, w instrukcji montażu ma informacje nt. wymagań producenta modułów na ten temat i tylko stosowanie się do tych wymagań zapewnia utrzymanie gwarancji na moduły fotowoltaiczne.
  • W przypadku, gdy dach z blachy trapezowej ma bardzo niski kąt nachylenia, stosujemy system montażowy na tzw. krzesełkach bifacjalnych, czyli konstrukcji wsporczej o nachyleniu 15 stopni, dedykowanej pod moduł bifacialny. To poprawia kąt nachylenia modułów względem słońca, co przekłada się na lepszy uzysk z instalacji, a jednocześnie pozwala na lepszą wentylację między powierzchnią modułu, a poszyciem dachu. Dodatkowo pozwala to na wykorzystanie potencjału modułu bifacialnego, ponieważ promienie słoneczne mogą w większym stopniu dotrzeć pod konstrukcję i generować dodatkowy uzysk ze spodniej części modułu bifacialnego.
  • Mostki trapezowe mocujemy wkrętami EJOT wykonanymi ze stali nierdzewnej, która nie wchodzi w reakcje z blachą i nie koroduje.
  • Przeprowadzamy wnikliwą weryfikację, czy blacha trapezowa jest wystarczająco dobrze przymocowana do konstrukcji dachu, czyli w 12 punktach styku. Jeśli nie jest – wtedy wzmacniamy to poprzez dodatkowe wkręty dla zwiększenia stabilności montażu instalacji

Moduły Glass/Glass Bifacial

  • Wszystkie stosowane przez nas moduły są podwójnie szklane, dzięki czemu są one niepalne, co podnosi bezpieczeństwo i chroni Inwestora przed pożarem nieruchomości. 
  • Korzystamy z  takich marek modułów fotowoltaicznych jak: ZN SHINE,  MySolar i EXIOM 
  • Dodatkowo nasze moduły są w technologii BIFACIAL, co oznacza, że mają płytkę krzemową po obydwu stronach modułu i co za tym idzie – pracują obustronnie – to  w instalacji na gruncie lub dachu płaskim z zastosowaniem dedykowanej konstrukcji, zwiększa uzysk wytwarzanej energii elektrycznej od 10 do 30% (w zależności od rodzaju podłoża, azymutu, położenia instalacji).
  • Moduły Glass/Glass charakteryzuje jeden z najniższych współczynników temperaturowych, dzięki czemu ich sprawność jest nawet dwukrotnie wyższa w wysokich temperaturach niż w przypadku standardowych modułów szkło/backsheet, co ma duże znaczenie zwłaszcza przy instalacjach dachowych – im lepsza tolerancja modułu na  temperaturę, tym większa produkcja energii i zysk dla Inwestora. 
  • Moduły Glass/Glass  to także ich dłuższa żywotność i gwarancja na wydajność (spadek mocy po 30 latach na poziomie od 83 do nawet 90%). 
  • Gwarancje produktowe modułów są także dłuższe niż w standardowych modułach – od 12 lat przy ZN SHINE do nawet 30 lat w przypadku EXIOM czy MySolar. 

Falowniki Growatt

  • Wszystkie stosowane przez nas falowniki posiadają funkcję AFCI (wykrywanie i gaszenie łuku elektrycznego) nie dopuszczając do ewentualnego pożaru w przypadku przerwania/przetarcia/uszkodzenia okablowania,
  • Centrum serwisowe znajduje się w Polsce  i działa 24h/7 zdalnie, dzięki czemu wszystkie ewentualne awarie są usuwane na bieżąco,
  • Growatt posiada szerszy zakres napięcia, dzięki czemu możemy projektować dłuższe łańcuchy modułów osiągając niższe napięcie startu, w konsekwencji pozwalając instalacji pracować o wcześniejszej porze jednocześnie wydłużając czas jej działania w ciągu dnia.

Obsługa

  • Nie angażujemy naszych klientów w proces. Działamy na podstawie pełnomocnictw dokonując wszystkich ustaleń i zgłoszeń w imieniu klienta. Oszczędzamy czas, który właściciele firm wykorzystują na rozwijanie swoich biznesów.
  • Posiadamy własne ekipy monterskie, które są odpowiednio przeszkolone i posiadają niezbędne kwalifikacje do wykonywania specjalistycznych prac montażowych.
  • Oferujemy darmową obsługę posprzedażową, która prowadzona jest nieustanie przez przydzielonego opiekuna. Nie rotujemy doradcami w dziale handlowym, cały czas go rozwijamy, więc nasi Klienci nie muszą się obawiać, że zostaną sami z jakimkolwiek problemem czy pytaniem. 
  • Jesteśmy pewni jakości wykonywanych przez nas prac, dlatego też wszystkim swoim klientom oferujemy 15-letnią gwarancję na usługę montażu, jednocześnie przejmując na siebie gwarancje producentów pozostałych komponentów instalacji fotowoltaicznej.
  • Każda z wykonanych przez nas instalacji nastawiona jest na maksymalny uzysk energii. Udzielamy więc naszym Klientom gwarancji EPC (Energy Performance Contract), w której gwarantujemy naszym klientom, że zamontowana przez nas instalacja fotowoltaiczna wytworzy określoną ilość energii elektrycznej w ciągu 5 lat (w rozliczeniu rocznym).

Zobacz w czym jeszcze się specjalizujemy