Fotowoltaika w hodowli ryb, czyli case study z 50 kWp w Gospodarstwo Rybackie Dadoń
Znany lokalny hodowca ryb inwestuje w fotowoltaikę
Gospodarstwo Rybackie Dadoń to rodzinna firma z ponad 30-letnią tradycją znana w okolicy Koszalina głównie z hodowli i sprzedaży ryb. To właśnie tutaj w 2021 powstała instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kWp wspierająca ten lokalny biznes w czystą i tanią energię słoneczną.
Początki współpracy i zmiana koncepcji
Nasza współpraca rozpoczęła się jakiś czas temu, bo w styczniu 2020 roku. Wtedy jednak z różnych powodów gospodarstwo nie mogło przystąpić do realizacji inwestycji.
Zielone światło pojawiło się rok później, czyli na początku 2021. Rozmawialiśmy o instalacji o mocy 50 kWp, które miałoby zasilać obiekt we własną energię. Początkowo propozycją ze strony Klienta było umiejscowienie instalacji na dachu hali przedsiębiorstwa, jednakże na szczęście udało się przekonać Klienta do zmiany koncepcji na rzecz instalacji gruntowej.
Dlaczego na gruncie?
Bo po pierwsze gospodarstwo dysponowało dobrym miejscem pod taką inwestycję i wspólnie, po kilku analizach i rozmowach, udało nam się je wybrać.
Po drugie, zaproponowana przez nas technologia to oczywiście moduły glass/glass w technologii bifacial, która doskonale sprawdza się na gruncie i tam generuje dodatkowy uzysk od 10 do 30%. Produkcja na poziomie co najmniej 110% mocno przemawiała do Klienta.
Po trzecie, wydajność na hali byłaby dużo, dużo niższa – poniżej 100 %, a wszystko przez złe ustawienie dachu oraz liczne zacienienia.
Wybór naszej oferty Klient ocenił jako strzał w dziesiątkę
Na stole było wiele ofert, w tym jedna dosyć mocno konkurencyjna – na analogicznych podzespołach, a dodatkowo od znajomego. Udało nam się jednak przekonać Klientów, że to właśnie z nami warto współpracować. I to finalnie, nie tylko przy tym projekcie.
Kiedy po jakimś czasie zapytałam właścicieli o feedback nt. naszej współpracy – odpowiedzieli, że są bardzo zadowoleni. Zarówno z inwestycji, jak i z naszej obsługi. Oprócz rzeczywistych zalet i wysokiej jakości komponentów instalacji fotowoltaicznej, chwalili także pomoc doradcy, wsparcie i zaangażowanie w całą realizację, a także opiekę posprzedażową.
Jak fotowoltaika sprawdza się w Gospodarstwie Rybackim Dadoń
Sama inwestycja wspaniale współgra z profilem zużycia energii w gospodarstwie. Zużycie energii jest większe w sezonie wiosenno-letnim, kiedy także fotowoltaika działa bardzo intensywnie. W roku 2022 miesięcy instalacja wyprodukowała już ponad 61 000 kWh, a łącznie od dnia uruchomienia wyprodukowała już ponad 97 000 kWh.
Dzięki instalacji Gospodarstwo Rybackie Emilia Dadoń zaoszczędziło w ciągu pierwszego roku ok. 30 tys. złotych netto. Przez wzrost cen energii kwota ta w 2022 wzrosła i w kieszeni Klienta zostanie ok. 39 tys. netto oszczędności.
Przy tych cenach prądu gospodarstwo nie wyobraża sobie produkcji ryb bez fotowoltaiki.