Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu płaskim
Wielu inwestorów chce zamontować instalację fotowoltaiczną na dachu płaskim. Za dach płaski uznaje się taki, którego kąt nachylenia jest mniejszy niż 20o. Wiele dachów płaskich ma kąt mniejszy niż 10o. W takim wypadku konieczne jest więc wykonanie dedykowanej podkonstrukcji, na której panele zostaną zamocowane bardziej stromo – w pozycji lepszej ze względu na ilość pozyskiwanej energii.
Dachy płaskie są najczęściej wykonywane tak, że na wierzchu znajduje się papa (albo membrana EPDM), która jednocześnie pełni funkcję hydroizolacji. Konstrukcja wsporcza powinna być przytwierdzona do dachu, żeby wiatr nie porwał paneli. Sposobów przytwierdzania konstrukcji do dachu płaskiego jest kilka: system balastowy, system klejony do membrany, zgrzewany do papy wraz z płytkami CWL Lundberg oraz mocowany na kotwę chemiczną. Żaden z nich nie narazi inwestora na uszkodzenia połaci dachowej, jeżeli jego montaż zostanie przeprowadzony przez wykwalifikowaną ekipę montażową.
Ważnym jest jednak, aby przed planowanym montażem instalacji fotowoltaicznej poznać nośność konstrukcji dachu, aby uniknąć nieprzyjemności związanej z uszkodzeniem dachu czy jego zawaleniem.
Instalacje fotowoltaiczne na dachu płaskim - przykłady realizacji
Pumafol / 49,68 kWp
Ekspol / 44,82 kWp
Eden Spa / 49,5 kWp
Konstrukcja dedykowana do dachu płaskiego
- Konstrukcje na dach płaski oparte są na stelażach z nachyleniem pod kątem 15 stopni, gwarantujących odpowiedni kąt padania promieni słonecznych na moduły fotowoltaiczne.
- Konstrukcje są projektowane do indywidualnej nośności dachu, wykluczając przy tym możliwość nadmiernego obciążenia. Nadmierne lub nieodpowiednie obciążenie dachu może prowadzić do katastrofy budowalnej.
- Budową przypominają „krzesełka”, które są dedykowane do używanych przez nas modułów bifacialnych. To oznacza, że dolna krawędź konstrukcji znajduje się na wysokości 30 cm od poszycia dachowego, co pozwala na lepszą wentylację modułów i wpływa znacząco na zwiększenie uzysku z produkcji energii. Pozwala to także wykorzystać bifacialność modułów, ponieważ promienie słoneczne mogą w większym stopniu dotrzeć pod konstrukcję i generować dodatkowy uzysk ze spodniej części modułu bifacialnego.
- Sposób kotwienia instalacji na dachu płaskim może być inwazyjny, czyli z wykorzystaniem kotwy chemicznej, ale także bezinwazyjny z wykorzystaniem bloczków balastowych czy płytek CWL.
- W przypadku systemów bezinwazyjnych na dachy o dużej nośności korzystamy z balastu, czyli z bloczków wykonanych wyłącznie z betonu B25 lub B30, które są wodo-, mrozo- i wiatroodporne . To przekłada się na ich dłuższą żywotność i trwałość, a co za tym idzie utrzymanie odpowiedniego ciężaru przez okres wielu lat.
- W przypadku systemów bezinwazyjnych na dachy o niskiej nośności, z górną warstwą papy dachowej, stosujemy system montażowy z wykorzystaniem płytek CWL, czyli płytki mocującej. Zaletą płytki CWL jest brak ingerencji w papę dachową. Dzięki temu nie uszkadzamy połaci dachowej i nie narażamy Klienta na ewentualne nieszczelności.
- W przypadku membran dachowych o bardzo niskiej nośności dachu stosujemy lekkie i bezinwazyjne systemy klejone AERO, które w bardzo niskim stopniu obciążają dach i zapewniają szczelność poszycia dachu (jesteśmy w stanie zaprojektować konstrukcję w taki sposób, aby osiągnąć obciążenie jedynie 10 kg/m2, wliczając w tą wartość także moduły fotowoltaiczne). Systemy te jako jedyne mają z tyłu konstrukcji wiatrownice i wyglądem przypominają „ekierki”, a co za tym idzie, potencjał modułu bifacialnego nie może być w tym przypadku w pełni wykorzystany.
- We wszystkiego typu konstrukcjach na dach płaski stosujemy podparcie całej, długiej strony modułu, co pozwala utrzymać gwarancji producenta na moduły fotowoltaiczne, a jednocześnie zabezpiecza panele przed wyginaniem się i pękaniem.
Moduły Glass/Glass Bifacial
- Wszystkie stosowane przez nas moduły są podwójnie szklane, dzięki czemu są one niepalne, co podnosi bezpieczeństwo i chroni Inwestora przed pożarem nieruchomości.
- Korzystamy z takich marek modułów fotowoltaicznych jak: ZN SHINE, MySolar i EXIOM
- Dodatkowo nasze moduły są w technologii BIFACIAL, co oznacza, że mają płytkę krzemową po obydwu stronach modułu i co za tym idzie – pracują obustronnie – to w instalacji na gruncie lub dachu płaskim z zastosowaniem dedykowanej konstrukcji, zwiększa uzysk wytwarzanej energii elektrycznej od 10 do 30% (w zależności od rodzaju podłoża, azymutu, położenia instalacji).
- Moduły Glass/Glass charakteryzuje jeden z najniższych współczynników temperaturowych, dzięki czemu ich sprawność jest nawet dwukrotnie wyższa w wysokich temperaturach niż w przypadku standardowych modułów szkło/backsheet, co ma duże znaczenie zwłaszcza przy instalacjach dachowych – im lepsza tolerancja modułu na temperaturę, tym większa produkcja energii i zysk dla Inwestora.
- Moduły Glass/Glass to także ich dłuższa żywotność i gwarancja na wydajność (spadek mocy po 30 latach na poziomie od 83 do nawet 90%).
- Gwarancje produktowe modułów są także dłuższe niż w standardowych modułach – od 12 lat przy ZN SHINE do nawet 30 lat w przypadku EXIOM czy MySolar.
Falowniki Growatt
- Wszystkie stosowane przez nas falowniki posiadają funkcję AFCI (wykrywanie i gaszenie łuku elektrycznego) nie dopuszczając do ewentualnego pożaru w przypadku przerwania/przetarcia/uszkodzenia okablowania,
- Centrum serwisowe znajduje się w Polsce i działa 24h/7 zdalnie, dzięki czemu wszystkie ewentualne awarie są usuwane na bieżąco,
- Growatt posiada szerszy zakres napięcia, dzięki czemu możemy projektować dłuższe łańcuchy modułów osiągając niższe napięcie startu, w konsekwencji pozwalając instalacji pracować o wcześniejszej porze jednocześnie wydłużając czas jej działania w ciągu dnia,
Obsługa
- Nie angażujemy naszych klientów w proces. Działamy na podstawie pełnomocnictw dokonując wszystkich ustaleń i zgłoszeń w imieniu klienta. Oszczędzamy czas, który właściciele firm wykorzystują na rozwijanie swoich biznesów.
- Posiadamy własne ekipy monterskie, które są odpowiednio przeszkolone i posiadają niezbędne kwalifikacje do wykonywania specjalistycznych prac montażowych.
- Oferujemy darmową obsługę posprzedażową, która prowadzona jest nieustanie przez przydzielonego opiekuna. Nie rotujemy doradcami w dziale handlowym, cały czas go rozwijamy, więc nasi Klienci nie muszą się obawiać, że zostaną sami z jakimkolwiek problemem czy pytaniem.
- Jesteśmy pewni jakości wykonywanych przez nas prac, dlatego też wszystkim swoim klientom oferujemy 15-letnią gwarancję na usługę montażu, jednocześnie przejmując na siebie gwarancje producentów pozostałych komponentów instalacji fotowoltaicznej.
- Każda z wykonanych przez nas instalacji nastawiona jest na maksymalny uzysk energii. Udzielamy więc naszym Klientom gwarancji EPC (Energy Performance Contract), w której gwarantujemy naszym klientom, że zamontowana przez nas instalacja fotowoltaiczna wytworzy określoną ilość energii elektrycznej w ciągu 5 lat (w rozliczeniu rocznym).