Falowniki Growatt - zalety i wady

Co znajdziesz w poniższym artykule?

Growatt jako producent falowników na rynku światowym

Growatt, znany również jako Shenzen Growatt New Energy Technology, jest jedną z najbardziej znanych i uznanych firm produkujących falowniki fotowoltaiczne, obsługującą jedne z najbardziej unikalnych, przystępnych cenowo i wysokowydajnych inwerterów fotowoltaicznych i systemów magazynowania energii.

Choć pochodzenie tego producenta prowadzi do Shenzen w Chinach, firma wyruszyła daleko poza granice Chin, do krajów takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone czy Polska. Growatt zyskał uznanie na równi z innymi falownikami z Chin i ich europejskimi odpowiednikami takimi jak SMA czy Fronius.

Poniższy przegląd falowników Growatt da więcej informacji na temat rozwiązań tego producenta, szczególnie pod kątem biznesowych instalacji fotowoltaicznych oraz farm fotowoltaicznych

Jak działa system Growatt?

Podobnie jak inne falowniki stringowe, produkty tego producenta są sercem i mózgiem instalacji fotowoltaicznych dla:

 • klientów indywidualnych

 • przedsiębiorstw

 • gospodarstwo rolnych 

 • farm fotowoltaicznych

 • magazynów energii

Inwertery Growatt zmieniają prąd stały DC, który produkowany jest przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny AC, który używany jest w instalacjach i sieci przesyłowej. Użycie falowników PV tej firmy gwarantuje wysokie uzyski, pewną pracę i optymalną charakterystykę prądową.  

Jaka jest moc inwerterów Growatt?

Producent ten posiada szerokie spektrum produktowe dedykowane do różnych grup odbiorców.

Domowe zastosowanie:

 1. Seria jednofazowych inwerterów MIC od 1kW do 3kW z 10 letnią gwarancją,

 2. Seria jednofazowych inwerterów MIN z możliwością podłączenia baterii o mocy od 2,5kW do 3,6kW,

 3. Seria jednofazowych falowników MIN o mocy od 2,5kW do 3,6kW,

 4. Najbardziej popularna seria dla klientów indywidualnych Growatt MOD od 3kW do 15kW z 10 letnią gwarancją i rozwiązaniem Growatt ARK.

Zastosowanie biznesowe:

 1. Seria MID KTL3-X1 dedykowana do mniejszych instalacji B2B od 17kW do 22kW,

 2. Seria MID KTL3-X i bardzo popularna w biznesie od 25kW do 40kW, 

 3.  Seria MAX przeznaczona do instalacji biznesowych, przemysłowych i farm PV od 50kW do 80kW

Zastosowanie inwestycyjne i farmy fotowoltaiczne

 1.  Seria MAX od 100kW do 125kW jest przeznaczona do dużych inwestycji firmowych oraz farm fotowoltaicznych

Wykorzystanie falowników Growatt w instalacjach dla biznesu:

growatt victoria cymes

Victoria Cymes
49,8 kWp

growatt tur plast

Tur Plast
71,55 kWp

growatt eden spa

Eden Spa
49,5 kWp

Wydajność Falowników Growatt?

W rzeczywistości wydajność falowników słonecznych tego producenta sięga 98% (jak wymaga CEC od 97,2 do 98,4%). Najnowsze serie tj. MIN 2500-6000TL-XH ma wydajność do 98,4%, przewyższając niektóre inne wiodące marki w branży fotowoltaicznej.  Co pokazuje, że Growatt rywalizuje na rynku zarówno ceną jak i jakością.

Nacisk na dużą liczbę ekspertów oraz badania i rozwój.

Po założeniu w 2010 roku firma rozrosła się do ponad 1200 pracowników i wciąż rośnie. Obecnie w firmie Growatt pracuje 150 wysokiej klasy inżynierów R&D, którzy mają co najmniej 15-letnie doświadczenie w dziedzinie rozwoju falowników fotowoltaicznych. Ich wiedza i doświadczenie zostały dobrane tak, aby stworzyć ponad 60 patentów.

 Jakość wykonania i serwisu zapewniony jest za pomocą pięciu procesów inżynierii, takich jak:

 • inżynieria projektowa

 • inżynieria produkcji

 • inżynieria komponentów

 • inżynieria testowania

 • inżynieria niezawodności

Firma ta wypracowała własne doświadczenie w produkcji systemów monitorowania,  ładowania EV, magistrali mikro-sieci, systemów magazynowania i falowników stringowych.  Dzięki temu rozwiązania Growatt idealnie sprawdzają się w fotowoltaicznych instalacjach biznesowych, fotowoltaice kierowanej do rolnictwa oraz farmach fotowoltaicznych.

Czy falowniki Growatt są dobre?

Ranking i wyróżnienia dla Growatt: 

Od momentu powstania, firma zdołała dostarczyć ponad 1,7 miliona falowników do ponad 100 krajów na całym świecie, rozwijając swoją pozycję dzięki ogromnemu zaangażowaniu i dynamicznej wiarygodności.

Photovoltaic Brand Lab Brand Rankings (PVLB), jedyny raport z badań danych w Chinach, poparty wielowymiarowym systemem oceny, ustanowił inwerter Growatt jako nr 1 chińskiej marki inwerterów fotowoltaicznych do zastosowań mieszkaniowych konsekwentnie przez trzy lata z rzędu.

Przy tworzeniu tego rankingu PVLB bierze pod uwagę takie czynniki jak:  strategie marketingowe, polityka sprzedaży i przypisanie firm do swoich klientów, skłonność konsumentów do chińskich marek fotowoltaicznych oraz szczegóły firmy. Według światowego rankingu dostaw falowników IHS Markit, Growatt został uznany za jedną z 3 najlepszych marek falowników jednofazowych od 2018 roku.

Jakie cechy Growatta sprawiają, że jest to dobry inwerter PV?

 • Maksymalna wydajność 98,7%

 • Stosunek DC/AC do 1,4

 • SPD typu II po stronie DC

 • Przełącznik DC

 • Falowniki jednofazowe z jednym lub dwoma MMPT (śledzenie maksymalnego punktu mocy)

 • Falowniki trójfazowe z podwójnymi MMPT

 • Klawisze dotykowe i wyświetlacz OLED

 • Nie wymaga transformatora

 • Obsługa aplikacji o zerowym eksporcie

 • Bezpłatna usługa online

 • Zdalna aktualizacja

 • Standardowa 10-letnia gwarancja na falowniki domowe

 • 5-letnia gwarancja na inwertery przemysłowe z opcją przedłużenia 

Gwarancja na falowniki Growatt?

Gwarancja na falowniki tego producenta podzielona jest ze względu na moc:

 1.  do 15kW obowiązuje 10 letni okres gwarancji produktowej

 2. od 17kW jest to 5 lat gwarancji na inwerter z możliwością odpłatnego przedłużenia tego okresu

Generalnie rozwinięta siatka, dystrybucji oraz takie firmy montażowe jak Energia Pomorze gwarantują sprawne i efektywne realizowanie serwisu oraz opieki posprzedażowej.

Growatt a bezpieczeństwo?

Inwertery fotowoltaiczne Growatt posiadają szereg zabezpieczeń gwarantujących wysoki poziom bezpieczeństwa, zarówno w instalacji domowych, jak i fotowoltaice biznesowej czy inwestycyjnej. 

Jednym z najnowocześniejszych na rynku PV zabezpieczeń jest wykrywanie łuków elektrycznych (AFCI). Growatt będący liderem w tym zakresie, stosuje to zabezpieczenie w swoich produktach dzięki czemu instalacje B2B i farmy fotowoltaiczne są dodatkowo zabezpieczone przeciw pożarom w wyniku zwaracia.

Parametry dotyczące ochrony przed uszkodzeniami spowodowanymi przez łuk elektryczny opisuje norma UL1699B (ujęta w amerykańskim standardzie NEC).

Zgodnie z nią, instalowane w budynkach urządzenia fotowoltaiczne posiadające napięcie większe niż 80 V i mniejsze niż 1 kV, muszą zostać wyposażone w taki przerywacz łuku (lub inne urządzenie spełniające podobne zadanie), który potrafi wykryć i przerwać łuk w ciągu 2,5 sekundy oraz ograniczyć energię do 750 J.

Znacznie lepsze parametry, poniżej tej normy, osiągają AFCI produkowane przez firmę Growatt. Jak pokazuje praktyka, najszybszy czas reakcji w przypadku urządzeń tej firmy wynosi 0,209 sekundy, a średni czas – tylko 0,7535 sekundy (przypomnijmy, międzynarodowa norma bezpieczeństwa akceptuje ten parametr na poziomie 2,5 sekundy!).

Dodajmy do tego, że działanie AFCI firmy Growatt, w różnych, często trudnych warunkach, na podstawie licznych testów, potwierdziły stosownymi dokumentami niezależne jednostki certyfikujące

Wady i potencjalne problemy z inwerterami Growatt.

W porównaniu z SolarEdge czy Huawei, falowniki tego producenta nie posiadają autorskich optymalizatorów. 

Sama firma, targetuje produkty ściśle związane z inwerterami stringowymi, co w przypadku przemysłowych systemów magazynowania energii, falowników hybrydowych 3 fazowych czy falowników centralnych nie będzie w stanie zaproponować dedykowanych rozwiązań, w przeciwieństwie do np. Kehua Tech.

Wczesne falowniki z serii domowych, miały problemy w rankingach niezawodności np. Photon Magazine.

System monitorowania i projektowanie instalacji.

Podobnie jak większość inwerterów słonecznych dostępnych na rynku, Growatt oferuje bezpłatny portal monitorowania systemu w chmurze, który zapewnia monitorowanie wytwarzania i zużycia energii słonecznej. 

Growatt dostarcza, również aplikację, która pomaga w doborze falowników i rozplanowaniu instalacji by działała efektywnie oraz bezpiecznie.

Podsumowanie – czy warto wybrać Growatt?

Technologia: 

Growatt na przestrzeni swojej działalności na rynku inwerterów fotowoltaicznych stał się pionierem w technologii bezpieczeństwa i diagnostyki. Największy nacisk kładzie na niezawodność, pewność i długowieczność oferowanych falowników. Dzięki tym wartościom Growatt może pochwalić się awaryjnością inwerterów fotowoltaicznych na poziomie zaledwie 0,54%. Taki wynik można uzyskać jedynie dzięki wykorzystaniu najwyższej klasy komponentów.

Produkty:

Inwertery fotowoltaiczne Growatt posiadają zabezpieczenia przed uderzeniem pioruna oraz przed usterkami spowodowanymi zużyciem materiału. Dodatkowo dla spokoju użytkownika falowniki fotowoltaiczne objęte są 10-letnią gwarancją producenta.

Zarządzanie fotowoltaiką odbywa się za pomocą w pełni polskiej aplikacji Growatt ShinePhone. Dostępne są 4 warianty połączeń urządzeń monitorujących: WiFi / LAN/ GPRS / monitoring radiowy.

Dla Klientów z Polski dostępne jest pełne polskie menu w inwerterze fotowoltaicznym, a także polski serwis, czym niewielu innych producentów falowników solarnych może się pochwalić.

Growatt od 10 lat stawia sobie najwyższe cele. Dlatego też stał się pionierem w kwestii bezpieczeństwa i badań na rynku inwerterów fotowoltaicznych. Głównym celem jest ciągłe wprowadzanie nowych, coraz bardziej wydajnych rozwiązań energetycznych dla odbiorców na całym świecie. Jednocześnie bardzo ważna jest profesjonalna, pełna obsługa klientów i troska o komfort życia przyszłych pokoleń.

Na zakończenie możemy tylko dodać, że Energia Pomorze posiada instalacje fotowoltaiczną usytuoawaną na dachu swojej siedziby przy ul. Szczecińskiej 11E w Koszalinie, której sercem jest falownik Growatt MID 40 KTL3-X. Z pewnością jest dowodem na to, że jako firma instalatorska uważamy wybór tego falownika za jak najbardziej słuszny.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn