Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Miejsce przeznaczone do montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie musi spełniać pewne kryteria. Wbrew pozorom nie każde miejsce nadaje się na posadowienie instalacji fotowoltaicznej. Przede wszystkim nie może być zacienione – odpada więc zlokalizowanie instalacji fotowoltaicznej obok drzew, w pobliżu linii wysokiego napięcia czy zbyt blisko budynków. Warto pamiętać, że cień może pojawić się również z czasem, np. w związku z zagospodarowaniem sąsiednich działek, dlatego miejsce pod fotowoltaikę na gruncie powinno zostać wybrane z dużą starannością i po konsultacji ze specjalistą. Podczas wybierania systemu posadowienia paneli fotowoltaicznych przeznaczonego do instalacji na gruncie dobrze jest postawić na rozwiązania wysokiej jakości, a przy zakupie zapytać o certyfikaty i dodatkowe gwarancje. Rozwiązania renomowanych producentów mają gwarantowane nawet 10 lat odporności na warunki atmosferyczne (w tym mgłę solną oraz warunki korozyjne środowiska w klasie C5-I i C5-M). Są to jedne z najważniejszych parametrów przy wyborze odpowiedniej konstrukcji, jednak w ferworze porównywania ofert nikt nie zwraca na to uwagi.

Instalacje fotowoltaiczne na gruncie - przykłady realizacji

materka instalacja pv

Hodowla Ryb Łososiowatych / 99,5 kWp

atlantic instalacja pv

Atlantic / 42,24 kWp

Hodowla Drobiu / 92,96 kWp

Konstrukcja dedykowana na grunt

 • Używamy tylko i wyłącznie konstrukcji przeznaczonych do paneli bifacjalnych. Elementy konstrukcyjne
  zostały tak zaprojektowane, żeby nie zasłaniać tylnej strony modułu i dlatego umieszczane są bezpośrednio pod linią half-cut modułu bądź pod jego szczeliną dylatacyjną.  Taki rozstaw profili konstrukcji pozwala na maksymalną ekspozycję spodniej części modułów bifacialnych na światło odbite i rozproszone, zwiększając dzienne uzyski energii elektrycznej. Dodatkowo dolna krawędź konstrukcji znajduje się na wysokości jednego metra nad ziemią, co ułatwia dostęp promieni słonecznych pod konstrukcję oraz znacząco wpływa na zwiększenie produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej.
 • Każda z użytych przez nas konstrukcji jest projektowana indywidualnie z uwzględnieniem strefy wiatrowej oraz śniegowej, a także warunków glebowych. Dzięki temu moduły nie będą narażone na naprężenia i pęknięcia. Konstrukcja będzie stabilna i odporna na porywy wiatru czy obciążenia śniegiem oraz nie będzie nierówno osiadać na danym gruncie.
 • Każda konstrukcja jest montowana przy użyciu kafara – dzięki temu konstrukcja jest równo wbita w grunt, bez niepotrzebnych naprężeń. Dzięki kafarowaniu wykluczamy też możliwość uszkodzenia czy wygięcia konstrukcji w trakcie jej wbijania.
 • Konstrukcja gruntowa jest pokryta powłoką Magnelis, która jest odporna nie tylko na korozję tak jak ocynk, ale także na elektrokorozję.  Elektrokorozja może bowiem występować w miejscu połączenia aluminiowych ram modułów ze stalową konstrukcją. Magnelis wyróżnia się także tym, że jest powłoką samoregenerującą się, co pozwala na „zabliźnianie” się wszelkich mechanicznym uszkodzeń typu rysy i otarcia w ciągu 2-3 lat
 • Posiadamy także konstrukcje dostosowane do terenów podmokłych i niestabilnych podłoży. W takich przypadkach stosujemy bowiem przedłużane „nogi”, co daje inwestorowi pewność trwałego montażu konstrukcji w gruncie.
 • Wszystkie elementy naszych konstrukcji gruntowych przeznaczonych do modułów bifacialnych, pozwalają w efekcie na większe uzyski z gruntowej instalacji fotowoltaicznej – od 10 do 30%.

Moduły Glass/Glass Bifacial

 • Wszystkie stosowane przez nas moduły są podwójnie szklane, dzięki czemu są one niepalne, co podnosi bezpieczeństwo i chroni Inwestora przed pożarem nieruchomości. 
 • Korzystamy z  takich marek modułów fotowoltaicznych jak: ZN SHINE,  MySolar i EXIOM 
 • Dodatkowo nasze moduły są w technologii BIFACIAL, co oznacza, że mają płytkę krzemową po obydwu stronach modułu i co za tym idzie – pracują obustronnie – to  w instalacji na gruncie lub dachu płaskim z zastosowaniem dedykowanej konstrukcji, zwiększa uzysk wytwarzanej energii elektrycznej od 10 do 30% (w zależności od rodzaju podłoża, azymutu, położenia instalacji).
 • Moduły Glass/Glass charakteryzuje jeden z najniższych współczynników temperaturowych, dzięki czemu ich sprawność jest nawet dwukrotnie wyższa w wysokich temperaturach niż w przypadku standardowych modułów szkło/backsheet, co ma duże znaczenie zwłaszcza przy instalacjach dachowych – im lepsza tolerancja modułu na  temperaturę, tym większa produkcja energii i zysk dla Inwestora. 
 • Moduły Glass/Glass  to także ich dłuższa żywotność i gwarancja na wydajność (spadek mocy po 30 latach na poziomie od 83 do nawet 90%). 
 • Gwarancje produktowe modułów są także dłuższe niż w standardowych modułach – od 12 lat przy ZN SHINE do nawet 30 lat w przypadku EXIOM czy MySolar. 

Falowniki Growatt

 • Wszystkie stosowane przez nas falowniki posiadają funkcję AFCI (wykrywanie i gaszenie łuku elektrycznego) nie dopuszczając do ewentualnego pożaru w przypadku przerwania/przetarcia/uszkodzenia okablowania,
 • Centrum serwisowe znajduje się w Polsce  i działa 24h/7 zdalnie, dzięki czemu wszystkie ewentualne awarie są usuwane na bieżąco,
 • Growatt posiada szerszy zakres napięcia, dzięki czemu możemy projektować dłuższe łańcuchy modułów osiągając niższe napięcie startu, w konsekwencji pozwalając instalacji pracować o wcześniejszej porze jednocześnie wydłużając czas jej działania w ciągu dnia,

Obsługa

 • Nie angażujemy naszych klientów w proces. Działamy na podstawie pełnomocnictw dokonując wszystkich ustaleń i zgłoszeń w imieniu klienta. Oszczędzamy czas, który właściciele firm wykorzystują na rozwijanie swoich biznesów.
 • Posiadamy własne ekipy monterskie, które są odpowiednio przeszkolone i posiadają niezbędne kwalifikacje do wykonywania specjalistycznych prac montażowych.
 • Oferujemy darmową obsługę posprzedażową, która prowadzona jest nieustanie przez przydzielonego opiekuna. Nie rotujemy doradcami w dziale handlowym, cały czas go rozwijamy, więc nasi Klienci nie muszą się obawiać, że zostaną sami z jakimkolwiek problemem czy pytaniem. 
 • Jesteśmy pewni jakości wykonywanych przez nas prac, dlatego też wszystkim swoim klientom oferujemy 15-letnią gwarancję na usługę montażu, jednocześnie przejmując na siebie gwarancje producentów pozostałych komponentów instalacji fotowoltaicznej.
 • Każda z wykonanych przez nas instalacji nastawiona jest na maksymalny uzysk energii. Udzielamy więc naszym Klientom gwarancji EPC (Energy Performance Contract), w której gwarantujemy naszym klientom, że zamontowana przez nas instalacja fotowoltaiczna wytworzy określoną ilość energii elektrycznej w ciągu 5 lat (w rozliczeniu rocznym).

Zobacz w czym jeszcze się specjalizujemy