Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu pokrytym płytą warstwową

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że inwestorzy posiadający dachy pokryte płytą warstwową mogą niestety tylko pomarzyć o instalacji fotowoltaicznej. Jednak rozwój branży i ewolucja na rynku rozwiązań technologicznych ruszyła do przodu na tyle, żeby pozwolić na całkowicie bezpieczny i szczelny montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach pokrytych płytą warstwową. 

Większość obecnie powstających hal jest wykonana z płyty warstwowej, co znacznie skraca czas ich powstawania oraz ogranicza ich koszt budowy. Często magazyny jak i składowane materiały wymagają specjalnego traktowania. Odpowiednia temperatura oraz wilgotność hali jest kluczowa dla przechowywania materiałów, dlatego też wyspecjalizowaliśmy się w rozwiązaniu montażowym na tego typu poszycie dachowe, aby móc zapewnić naszym klientom bezpieczeństwo składowanych materiałów, towarów czy produkcji wrażliwej na takiej hali.

Mostki trapezowe na płycie warstwowej?
Nie daj się oszukać!

Jako doradcy spotkaliśmy się już z montażem instalacji fotowoltaicznych na mostkach trapezowych przez niedoświadczone firmy. Zastosowanie takiego rozwiązania montażowego na dachu pokrytym płytą warstwową może być przyczyną deformacjirozwarstwienia płyty lub jej całkowitego zniszczenia. Jednocześnie nie spełnia on wymagań producentów płyt warstwowych co powoduje utratę gwarancji na poszycie dachowe

Instalacje fotowoltaiczne na płycie warstwowej - przykłady realizacji

timret instalacja pv

Timret / 49,8 kWp

instalacja fotowoltaiczna

Agripam / 49,8 kWp

growatt victoria cymes

Victoria Cymes / 49,8 kWp

Konstrukcja dedykowana do płyty warstwowej

 • Każda z naszych konstrukcji jest projektowana do indywidualnej nośności dachu, wykluczając możliwość nadmiernego obciążenia, co mogłoby prowadzić do katastrofy budowlanej (dotychczasowo najlżejsza zaprojektowana przez nas konstrukcja z modułami miała obciążenie 10 kg/m2).
 • Kluczowe dla zachowania stabilności stelażu pod panele fotowoltaiczne w przypadku płyty warstwowej jest zamontowanie go bezpośrednio do podkonstrukcji dachu, czyli do tzw. płatwi. Takie rozwiązanie likwiduje ryzyko deformacji i rozwarstwienia się płyt oraz gwarantuje, że pokrycie dachowe będzie szczelne oraz zachowa swoje właściwości izolacyjne. 
 • Istotną kwestią w przypadku płyty warstwowej jest to, że montaż konstrukcji do płatwi jest rekomendowanym rozwiązaniem przez producentów płyty warstwowej. To znaczy, że wyłącznie montaż na takim systemie pozwoli na zachowanie gwarancji od producenta płyty.
 • Wykorzystywana przez nas konstrukcja zapewnia także odpowiednią odległość pomiędzy płytą warstwową, a modułami fotowoltaicznymi (10 cm). Zapewnia to lepszą wentylację modułów, a co za tym idzie lepsze uzyski w produkcji energii. Jednocześnie taka odległość od poszycia dachu jest wymagana przez producentów modułów, by utrzymać gwarancję na moduły fotowoltaiczne. Zachowanie odstępu 10 cm od poszycia dachu zwiększa też bezpieczeństwo przeciwpożarowe i daje gwarancję asekuracji ubezpieczeniowej na wypadek awarii czy pożaru. 
 • Warto także wspomnieć, że pod zetownikami przyklejana jest taśma butylowa, która powoduje, że łączenie konstrukcje montażowej z płytą warstwową jest w 100% szczelne, co jest niezwykle ważne np. jeżeli wewnątrz hali ma miejsce tzw. „wrażliwa” produkcja.

Moduły Glass/Glass Bifacial

 • Wszystkie stosowane przez nas moduły są podwójnie szklane, dzięki czemu są one niepalne, co podnosi bezpieczeństwo i chroni Inwestora przed pożarem nieruchomości. 
 • Korzystamy z  takich marek modułów fotowoltaicznych jak: ZN SHINE,  MySolar i EXIOM 
 • Dodatkowo nasze moduły są w technologii BIFACIAL, co oznacza, że mają płytkę krzemową po obydwu stronach modułu i co za tym idzie – pracują obustronnie – to  w instalacji na gruncie lub dachu płaskim z zastosowaniem dedykowanej konstrukcji, zwiększa uzysk wytwarzanej energii elektrycznej od 10 do 30% (w zależności od rodzaju podłoża, azymutu, położenia instalacji).
 • Moduły Glass/Glass charakteryzuje jeden z najniższych współczynników temperaturowych, dzięki czemu ich sprawność jest nawet dwukrotnie wyższa w wysokich temperaturach niż w przypadku standardowych modułów szkło/backsheet, co ma duże znaczenie zwłaszcza przy instalacjach dachowych – im lepsza tolerancja modułu na  temperaturę, tym większa produkcja energii i zysk dla Inwestora. 
 • Moduły Glass/Glass  to także ich dłuższa żywotność i gwarancja na wydajność (spadek mocy po 30 latach na poziomie od 83 do nawet 90%). 
 • Gwarancje produktowe modułów są także dłuższe niż w standardowych modułach – od 12 lat przy ZN SHINE do nawet 30 lat w przypadku EXIOM czy MySolar. 

Falowniki Growatt

 • Wszystkie stosowane przez nas falowniki posiadają funkcję AFCI (wykrywanie i gaszenie łuku elektrycznego) nie dopuszczając do ewentualnego pożaru w przypadku przerwania/przetarcia/uszkodzenia okablowania,
 • Centrum serwisowe znajduje się w Polsce  i działa 24h/7 zdalnie, dzięki czemu wszystkie ewentualne awarie są usuwane na bieżąco,
 • Growatt posiada szerszy zakres napięcia, dzięki czemu możemy projektować dłuższe łańcuchy modułów osiągając niższe napięcie startu, w konsekwencji pozwalając instalacji pracować o wcześniejszej porze jednocześnie wydłużając czas jej działania w ciągu dnia,

Obsługa

 • Nie angażujemy naszych klientów w proces. Działamy na podstawie pełnomocnictw dokonując wszystkich ustaleń i zgłoszeń w imieniu klienta. Oszczędzamy czas, który właściciele firm wykorzystują na rozwijanie swoich biznesów.
 • Posiadamy własne ekipy monterskie, które są odpowiednio przeszkolone i posiadają niezbędne kwalifikacje do wykonywania specjalistycznych prac montażowych.
 • Oferujemy darmową obsługę posprzedażową, która prowadzona jest nieustanie przez przydzielonego opiekuna. Nie rotujemy doradcami w dziale handlowym, cały czas go rozwijamy, więc nasi Klienci nie muszą się obawiać, że zostaną sami z jakimkolwiek problemem czy pytaniem. 
 • Jesteśmy pewni jakości wykonywanych przez nas prac, dlatego też wszystkim swoim klientom oferujemy 15-letnią gwarancję na usługę montażu, jednocześnie przejmując na siebie gwarancje producentów pozostałych komponentów instalacji fotowoltaicznej.
 • Każda z wykonanych przez nas instalacji nastawiona jest na maksymalny uzysk energii. Udzielamy więc naszym Klientom gwarancji EPC (Energy Performance Contract), w której gwarantujemy naszym klientom, że zamontowana przez nas instalacja fotowoltaiczna wytworzy określoną ilość energii elektrycznej w ciągu 5 lat (w rozliczeniu rocznym).

Zobacz w czym jeszcze się specjalizujemy