Wiata fotowoltaiczna - Carport

Co znajdziesz w poniższym artykule?

Polskie firmy coraz chętniej zaczynają korzystać z instalacji fotowoltaicznych. Związane jest to między innymi z rosnącymi cenami energii elektrycznej. Obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem są instalacje fotowoltaiczne montowane na dachach budynków lub gruncie. W wyniku rozwoju branży fotowoltaicznej granica ta zaczyna się przesuwać w kierunku nowych rozwiązań. Inwestorzy poszukują rozwiązań zapewniających wykorzystanie obecnie wolnej przestrzeni, nie pozbawiające jej funkcjonalności. Fotowoltaiczne carporty spotykane są już nie tylko jako pojedyncze przydomowe wiaty. Uznanie zaczynają zdobywać również carporty jako instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane przy firmach produkcyjnych, centrach i pasażach handlowych jak również przy hotelach i restauracjach.

Czym jest Carport?

 

Carport to inaczej nowoczesna wiata fotowoltaiczna, wyposażona jest w panele fotowoltaiczne zamiast standardowego poszycia dachowego. Tworzy on ekologiczną przestrzeń parkingową dla firmowej floty, ale i również klientów, np. hoteli czy restauracji. To doskonałe rozwiązanie dla firm, których dachy nie spełniają możliwości konstrukcyjnych pod montaż instalacji fotowoltaicznej, lub ich dachy są zacienione przez np. pobliskie budynki lub wysokie drzewa. Wiaty fotowoltaiczne umożliwiają generację energii elektrycznej przy jednoczesnym optymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni parkingowej.

Jak zbudowany jest Carport?

 

Konstrukcja wiaty fotowoltaicznej najczęściej jest wykonana z anodowanego aluminium, w wyniku czego jest niezwykle lekka, a jednocześnie niezwykle solidna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Niestraszne jej są bardzo zmienne warunki zewnętrzne, ponieważ aluminium nie płowieje pod wpływam słońca i nie zaszkodzi mu również duża ilość wilgoci. Proces anodowania aluminium znacząco zwiększa wytrzymałość konstrukcji. Po anodyzacji metal jest jeszcze bardziej odporny na warunki atmosferyczne, nawet jeżeli ma do czynienia z kwaśnymi deszczami. Opóźnia się również jego starzenie, co sprawia, że aluminiowe elementy mogą być wykorzystywane przez znacznie dłuższy czas, bez konieczności ich wymieniania i tym samym narażania się na dodatkowe koszty. Anodowana powierzchnia aluminium nie przyciąga również kurzu i brudu, w związku z czym znacznie łatwiej o utrzymanie jej w czystości.

Dach wiaty fotowoltaicznej w całości wykonany jest z paneli fotowoltaicznych opartych na aluminiowych profilach. Jest on całkowicie szczelny. Jako Energia Pomorze wykonujemy nasze carporty z wykorzystaniem specjalnego systemu rynnowego w wewnętrznych profilach odprowadzających opady deszczu na jego zewnętrzne części. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewniamy szczelność konstrukcji, bez stosowania dodatkowych miękkich uszczelnień.Fotowoltaicznej

Carporty często są łączone ze stacjami ładowania samochodów elektrycznych

carport

Wielkopowierzchniowe wykorzystanie wiat fotowoltaicznych jako miejsc parkingowych

wiata fotowoltaiczna

Jakie są korzyści z zamontowania wiaty fotowoltaicznej?

 

Konstrukcja wiaty fotowoltaicznej mieści w sobie funkcjonalność i innowacyjność, a przy tym jest ekologiczna. Zazwyczaj tego typu zadaszenia stosuje się by zasilać auta elektryczne montując do tego ładowarkę do aut elektrycznych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by służyły po prostu jako zadaszone miejsce postojowe.

Decydując się na budowę carportu na terenie swojej firmy, zwiększamy komfort użytkowników samochodów odwiedzających firmę, jak i zmotoryzowanych pracowników. W trakcie deszczowych dni zapewniamy ograniczenie bezpośredniego działania opadów na powierzchnię znajdującą się pod wiatą fotowoltaiczną. Zimą carport stanowi skuteczną ochronę przed padającym śniegiem, więc można zapomnieć o półgodzinnym odśnieżaniu auta przy minusowych temperaturach. W trakcie lata bez wątpienia ograniczymy dyskomfort wsiadania do nagrzanego jak patelnia auta. Zadaszenie wykonane z modułów fotowoltaicznych skutecznie ogranicza dostęp promieni słonecznych padających bezpośrednio na zaparkowane pod nim auta.  Poza tym moduły umieszczone na carporcie cały rok produkują tanią energię elektryczną dla firmy!

Czy pod carportem mogą stać tylko auta?

 

Carporty przystosowane są do parkowania pod nimi pojazdów. Od małych aut osobowych po SUVy i auta dostawcze, jednak nie jest to ich jedyne przeznaczenie. Godne uwagi jest to, że oferowane przez Energię Pomorze carporty mają wjazd na wysokości 3 metrów, w przeciwieństwie do ogólnie spotykanych konstrukcji tego typu. Mogą być one również wykorzystywane jako typowe wiaty, pod którymi mogą znajdować się np. składowane zazwyczaj na zewnątrz materiały, którymi posługuje się na co dzień firma. W rzeczywistości wiaty fotowoltaiczne często stają się dodatkowym miejscem składowania, dla towarów czy materiałów, które na co dzień znajdują się w pełnej ekspozycji słonecznej. Wykorzystanie takiej wiaty pomaga zabezpieczyć towar i materiały przed niepotrzebnym niszczeniem. Pomagają one wykorzystać w ekologiczny sposób teren, którym dysponuje firma.

 

Carport czy zwykła instalacja fotowoltaiczna? Zadecyduj sam!

Specjalizujemy się również w instalacjach na:
Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn