Moduły fotowoltaiczne w technologii HJT

Co znajdziesz w poniższym artykule?

Moduły fotowoltaiczne HJT – co to takiego?  

 

Ogniwa HJT – z ang. Heterojunction Technology, czyli w tłumaczeniu Heterozłącza. Oznacza to, że ogniwo słoneczne nie jest wykonane z materiału jednorodnego, takiego jak ogniwo monokrystaliczne. HJT to połączenie dwóch rodzajów krzemu: monokrystalicznego i amorficznego.  

Takie połączenie sprawia, że wydajność modułu HJT jest znacznie wyższa od stosowanych powszechnie ogniw polikrystalicznych oraz monokrystalicznych typu-P.

Co zyskam wybierając moduły fotowoltaiczne HJT? 

 
  • Moduły HJT to przede wyższa wydajność modułów niż w przypadku modułów typu PERC.  W przypadku HJT sprawność modułu to aż 22,5%
  • Moduły te charakteryzuje także najniższy współczynnik temperaturowy na poziomie  -0.26 %/ºC, co oznacza, że są bardziej odporne na wysoką temperaturę, co jest szczególnie istotne w przypadku instalacji dachowych.
  • HJT wyróżnia ponadto niska degradacja ogniw w skali czasu.  Rocznie moduły HJT tracą jedynie 0,4% na swojej sprawności, co sprawia, że po 30 latach pracy moduły mają wydajność aż 88%. 
  • Moduły HJT to największa bifacjalność – 75-85%. Ma to o tyle istotne znaczenie, że energia światła odbitego jest niewielka i im sprawniejsze ogniwo na jego tylnej stronie, tym więcej energii można z odbitego światła odzyskać.
W praktyce moduły HJT mogą wygenerować nawet o 15% więcej energii w skali roku niż standardowe ogniwa polikrystaliczne w technologii łączenia ogniw BusBar, a to przekłada się na większe zyski dla Inwestora. 
 

Warto zwrócić uwagę: ogniwa HJT  w modułach Glass/Glass Bifacial

 

Stosujemy wyłącznie panele Glass/Glass Bifacial. Dzięki połączeniu ich z technologią HJT, zwiększamy wydajność naszych instalacji, a co za tym idzie – zwiększając zyski naszych Klientów. 

Stosowana obecnie w modułach dwustronnych (tzw. Bifacial) technologia ogniw monokrystalicznych typu-p PERC pozwala na osiągnięcie około 60-70% współczynnika bifacjalności. Dla naszych ogniw HJT wynosi on 75-85%. Im większa jest bifacialność modułów, tym więcej energii wytworzy taki moduł wykorzystując swoją spodnią stronę i światło odbite od podłoża. 

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn