Tracker fotowoltaiczny - zalety i wady

Co znajdziesz w poniższym artykule?

Czym są trackery fotowoltaiczne?

 

Tracker słoneczny (system nadążny) to urządzenie, które podąża za słońcem, gdy porusza się po niebie. Kiedy urządzenia śledzące nasłonecznienie, są połączone z panelami fotowoltaicznymi, moduły mogą podążać ścieżką słońca i wytwarzać więcej energii odnawialnej do wykorzystania (nawet do 30%).

Tracker słoneczne są zwykle sparowane z naziemnymi systemami konstrukcji fotowoltaicznych i dedykowane do farm słonecznych.

Zazwyczaj do konstrukcji fotowoltaicznej podłączony jest sprzęt umożlwiający śledzenie słońca. Dzięki czemu, panele słoneczne będą mogły poruszać się wraz z ruchem słońca, by optymalnie wykorzystywać zmienne kąty promieniowania słonecznego.

Rodzaje trackerów fotowoltaicznych

 

Sposób, w jaki porusza się system śledzenia słońca, zależy od rodzaju technologii zastosowanej w konkretnym rozwiązaniu. Istnieją trzy rodzaje systemów śledzenia słońca:

1. Ręczne systemy trackerowe

Ręczne urządzenia śledzące, wymagają od kogoś fizycznego dostosowania paneli o różnych porach dnia, aby podążać za słońcem. Jest to mało praktyczne, ponieważ potrzeba kogoś, kto będzie stale monitorował ruch słońca i zmieniał położenie systemu paneli słonecznych.

2. Pasywne urządzenia nadążne

Śledzące energię słoneczną pasywne trackery, zawierają ciecz o niskiej temperaturze wrzenia, która wyparowuje pod wpływem promieniowania słonecznego. Gdy ciecz wyparuje, system przechyłu staje się nierówny. Ta nierównowaga powoduje, że panele przechylają się w kierunku promieni słonecznych.

3. Aktywne systemy trackerów fotowoltaicznych

Aktywne trackery, polegają na silnikach lub siłownikach hydraulicznych, służących do zmiany pozycji systemu fotowoltaicznego. Silniki w aktywnych trackerach przesuwają panele fotowoltaiczne tak, aby były możliwie optymalnie skierowane w stronę słońca. Chociaż jest to wygodniejsze niż ręczne urządzenia śledzące, ruchome części w silnikach mogą się zepsuć a ekstremalna pogoda taka jak silny wiatr może uszkodzić system. Powyższe może prowadzić do wyższych kosztów konserwacji w całym okresie eksploatacji systemu. Dlatego istotnej jest wybieranie sprawdzony systemów takich jak Polski Energy5 czy Chiński AKCOME.

Tracker jednoosiowy czy dwuosiowy?

 

Trackery fotowoltaiczne, można jeszcze kategoryzować, na podstawie kierunku, w którym się poruszają:

  • jednoosiowy tracker fotowoltaiczny
  • dwuosiowy tracker fotowoltaiczny

Kwestia wyboru konfiguracji trackera, jest ściśle związana z projektem farmy fotowoltaiczne. Orientacja wschód zachód lub południe sprawia, że określony system będzie bardziej efektywny. W związku z tym warto, już na etapie planowania powierzyć budowę farmy fotowoltaicznej doświadczonej ekipie EPC (np. Energia Pomorze).

Jednoosiowy tracker fotowoltaiczny

Dwuosiowy tracker fotowoltaiczny

Bifacjalne trackery jednoosiowe

 

By maksymalnie wykorzystać potencjał zarówno systemu nadążnego jak i paneli bifacjalnych, kluczowe jest by system dostosowany był do dwustronnych paneli fotowoltaicznych. Wówczas kumulacja dodatkowej energii może osiągnąć w sprzyjających okolicznościach nawet 50% więcej produkcji. Specjalnie dedykowane systemy fotowoltaiczne do modułów bifacjalnych, są niezbędne również przy planowaniu i budowie standardowych farm fotowoltaicznych.

 

Tracker fotowoltaiczny dwuosiowy

 

Ten tracker, nie tylko śledzi słońce, które porusza się ze wschodu na zachód, ale także podąża za nim, gdy porusza się z północy na południe. Urządzenia nadążne dwuosiowe, są bardziej powszechne wśród mieszkaniowych i małych komercyjnych projektów słonecznych, które mają ograniczoną przestrzeń, dzięki czemu mogą wytwarzać wystarczającą ilość energii, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne. Oczywiście jest możliwa budowa farmy fotowoltaicznej z dwuosiowym trackerem, jednak jego użycie jest bardzo uzależnione od specyficznych warunków konkretnego projektu.

Tracker fotowoltaiczny jednoosiowy na farmę fotowoltaiczną?

 

Trackery PV jednoosiowe śledzą pozycję słońca, gdy porusza się ze wschodu na zachód. Są one zwykle używane w projektach o skali przemysłowej i inwestycyjnej (duże instalacje PV w firmach i farmy fotowoltaiczne). Jednoosiowy tracker może zwiększyć produkcję od 25% do 35%. Na pierwszy rzut oka, konstrukcja jednoosiowego system fotowoltaicznego, nie różni się od standardowej konstrukcji PV. Kluczem jest ruchoma platforma z paneli fotowoltaicznych na stałej podstawie. Śledzenie dwuosiowe, może zwiększyć produkcję energii o około 40%.

Jakie są zalety i wady korzystania z trackera słonecznego?

 

Podobnie jak wszystko inne, urządzenia nadążne (trackery PV) zwiększającego produkcję energii słonecznej mają zalety i wady.

Plusy trackerów słonecznych

 
  • Systemy śledzące oferują wyższy poziom produkcji (do 40%) energii w porównaniu ze stałymi systemami z panelami słonecznymi, ponieważ mogą śledzić ruchy słońca.
  • Różnorodność trackerów dostępnych od producentów takich jak Energy5 i AKCOME umożliwia znalezienie urządzenia odpowiadającego inwestycji w farmę fotowoltaiczną od 1MW do nawet 100MW projektów.
  • Trackery fotowoltaiczne są bardzo korzystne w obszarach, w których obowiązują stawki za energię elektryczną w czasie rzeczywistym.
  • Więcej energii będzie można wyprodukować w godzinach, kiedy standardowe instalacje PV nie produkują maksymalnych wartości.

Wady trackerów słonecznych

 
  • Urządzenia nadążne za energią słoneczną, są relatywnie drogie i zwiększają startowe koszty projektu.
  • Trackery słoneczne, składają się z ruchomych części, co oznacza, że są bardziej podatne na uszkodzenia. Prowadzić to może, do wyższych kosztów utrzymania.
  • Podjęcie decyzji o zainstalowaniu trackerów może wymagać dodatkowego planowania i przygotowania terenu, dlatego warto jest wybrać sprawdzone doświadczone ekipy montażowe takie jak Energia Pomorze.
  • Śledzić czy nie śledzić?
  • W prawie wszystkich scenariuszach indywidualnych, zwłaszcza w przypadku domowych systemów fotowoltaicznych, trackery słoneczne nie są warte dodatkowych inwestycji. Właśnie dlatego trackery słoneczne nie są szeroko stosowane w mieszkaniowym sektorze solarnym.

Trackery fotowoltaiczne stają się przydatne, gdy projekt ma ograniczoną przestrzeń na instalację. Jeśli nie masz miejsca na dodatkowe panele słoneczne, zainstalowanie systemu śledzenia słońca pozwoliłoby na wytworzenie większej mocy na ograniczonym obszarze.

Trackery słoneczne, przez to zasadne w instalacjach komercyjnych dużej skali i na farmach fotowoltaicznych. Produkcja w inwestycję dużej skali z 30% dodatkowym uzyskiem, stają się coraz bardziej popularne.

Ważne jest, aby skonsultować się z lokalnym i doświadczonym instalatorem energii słonecznej, aby dowiedzieć się, ile dokładnie kosztowałby system śledzenia słońca. Każdy może skorzystać z naszej bezpłatnej analizy użycia trackerów PV w przypadku farm fotowoltaicznych.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn